Založ si blog

Medveď vládca lesa

Do doliny kde mám chatu sa prisťahoval medveď. Zakrátko odtiaľ zmizli srny a lane čo sa chodili pásť až k chatám, ľúto mi je najmä za mladým krásnym srnčekom. Utekajú aj diviaky. Aká je to ochrana prírody keď sa chráni dravec a jeho obete utekajú k poliam, dedinám a mestám ? Čo mňa po chlpatej opache keď radšej vidím iné, menej nebezpečné zvieratá, či ovečky na stráňach… Prečo zasa počúvame EU názory že ich je málo ale susedia ich dovoz do svojich krajín od nás nechcú ? Stupídne sú tiež názory že im ľudia vyzbierajú čučoriedky a maliny a preto chodia do kontajnerov. Hlavne pred vykŕmením na zimu idú, ale najmä také ktoré sú vytláčané z divočiny väčšími jedincami ktoré si strážia svoje teritóriá. Čiže do istej miery ich človek ruší, ale hlavne ich kruto vyháňa starší príbuzný.

Každý kto sa angažuje na ochranu medveďa nech si predstaví ako loví mláďa srnky či diviaka, alebo ovečku v košiari. Je to totiž šelma a strhne čo chytí, nielen staré a choré kusy. Romantická predstava plyšáka na medíku ktorý si len chráni svoj domov je absurdná.

Je to v duchu súčasnej na hlavu postavenej filozofie v ktorej je akoby väčšia ochrana šeliem a páchateľov a nie ich obetí.

Väčšina ochrancov medveďa sú ľudia z miest ktoré sú zatiaľ pred ním bezpečné. No opíšme na ilustráciu predstavu vidiečana. Má rád holuby v meste a pôjde ich tam kŕmiť, lebo jemu sa v meste páčia a pôsobí to naň romanticky. A tak ako hovoria priaznivci zabezpečenia kontajnerov, bol by proti hubeniu potkanov a presadzoval by nie ich zabíjanie ale ochranu pred nimi a štátne kompenzácie škôd ktoré by spôsobili.

 

Žilín – Papradno

09.01.2018

Lákal ma dávno vrch Žilín kde bolo praveké hradisko, tak opustené, ďaleko od cesty... človek však nevie kade a aké dôležité trasy viedli v dávnych časoch. Tajomnom opradené staré miesto viac »

Z Divinky do Rudinky

15.12.2017

V Divinke nie je len kaštieľ pri ceste. Kto nevie, dokola sú kopce so starými hradiskami... Nad dedinou je k najzachovalejšiemu náučný chodník a miesto na kopci má ozaj mystickú atmosféru. viac »

Manínska tiesňava

27.11.2017

Už od kempu ste v náručí prírody. Hory tam akoby sa na vás rútili, čo je ohromujúce neskôr pri skalách. Potok je Považský Teplý a rastliny v ňom pri moste za kempom sú stále svieže zelené. viac »

Filipíny počasie zosuv ďalší obete

Počet obetí zosuvov pôdy a tajfúnu Mangkhut dosiahol 155

23.09.2018 09:53

Filipíny zasiahne každý rok priemerne 20 tajfúnov

Somálski piráti uniesli ukrajinskú loď

Piráti uniesli pri Nigérii 12 členov posádky švajčiarskej lode

23.09.2018 09:12

Únosy s cieľom získať výkupné sú v častiach Nigérie častým problémom.

Clá zdvihnú ceny, varoval najväčší americký obchod

23.09.2018 08:50

Najväčší americký maloobchodný reťazec Walmart by pre nové americké clá na čínsky tovar mohol prikročiť k zvyšovaniu svojich cien.

Irán prehliadka vojenská útok zranení

Irán si po útoku v Ahváze predvolal viacerých európskych veľvyslancov

23.09.2018 08:41

"Tento zločin je pokračovaním komplotov regionálnych štátov, ktoré sú bábkami Spojených štátov," uviedol Chameneí.

panbrat

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 5111x
Priemerná čítanosť článkov: 1022x

Autor blogu

Kategórie