Založ si blog

Medveď vládca lesa

Do doliny kde mám chatu sa prisťahoval medveď. Zakrátko odtiaľ zmizli srny a lane čo sa chodili pásť až k chatám, ľúto mi je najmä za mladým krásnym srnčekom. Utekajú aj diviaky. Aká je to ochrana prírody keď sa chráni dravec a jeho obete utekajú k poliam, dedinám a mestám ? Čo mňa po chlpatej opache keď radšej vidím iné, menej nebezpečné zvieratá, či ovečky na stráňach… Prečo zasa počúvame EU názory že ich je málo ale susedia ich dovoz do svojich krajín od nás nechcú ? Stupídne sú tiež názory že im ľudia vyzbierajú čučoriedky a maliny a preto chodia do kontajnerov. Hlavne pred vykŕmením na zimu idú, ale najmä také ktoré sú vytláčané z divočiny väčšími jedincami ktoré si strážia svoje teritóriá. Čiže do istej miery ich človek ruší, ale hlavne ich kruto vyháňa starší príbuzný.

Každý kto sa angažuje na ochranu medveďa nech si predstaví ako loví mláďa srnky či diviaka, alebo ovečku v košiari. Je to totiž šelma a strhne čo chytí, nielen staré a choré kusy. Romantická predstava plyšáka na medíku ktorý si len chráni svoj domov je absurdná.

Je to v duchu súčasnej na hlavu postavenej filozofie v ktorej je akoby väčšia ochrana šeliem a páchateľov a nie ich obetí.

Väčšina ochrancov medveďa sú ľudia z miest ktoré sú zatiaľ pred ním bezpečné. No opíšme na ilustráciu predstavu vidiečana. Má rád holuby v meste a pôjde ich tam kŕmiť, lebo jemu sa v meste páčia a pôsobí to naň romanticky. A tak ako hovoria priaznivci zabezpečenia kontajnerov, bol by proti hubeniu potkanov a presadzoval by nie ich zabíjanie ale ochranu pred nimi a štátne kompenzácie škôd ktoré by spôsobili.

 

Slnečné skaly a ľady Rajčianky – Porúbka

05.12.2018

Keď opadnú listy odhalia sa pohľady medzi stromy či z hrebeňov, vidno viac skál a ak príde suchá zima treba nielen plánovať výlety k skalám ale podľa možnosti aj k zamrznutým jarkom či viac »

Dať si do nosa na moravskej chate. Vrchpredmier – Západné Beskydy

26.11.2018

Vrchpredmier je posledná dedina v severozápadnom kúte Slovenska. Už za Turzovkou sa stúpa medzi hory a aj trasa autom či lepšie motorkou je očarujúcou ak sa prejde oblúk najprv na sever na Klokočov, viac »

ZÁKOPČIE U POLIEVKOV – DLHÉ POLE (JAVORNÍKY)

19.11.2018

Nie vždy trasa začína tak zaujímavo. Už zastávka autobusu je oproti peknému horskému hotelu, vyššie posedenie, nato prechod cez jarok a vstup do hlbokého lesa. Tam je pre všímavých rarita viac »

roboty

Technológie môžu rozpútať svetovú vojnu, varuje zakladateľ portálu Alibaba

24.01.2019 08:07

Čínsky miliardár a zakladateľ portálu Alibaba Jack Ma varoval, že technologický rozvoj by mohol viesť k vypuknutiu tretej svetovej vojny.

Rusko, ERDOGAN, PUTIN

Putin - Erdogan: summit rôznych priorít

24.01.2019 08:00

Rusko a Turecko majú vlastné plány týkajúce sa riešenia situácie v Sýrii. Zatiaľ ich však spája snaha o zastavenie bojov hlavne na severe ťažko skúšanej krajiny.

nákup, jedlo, ovocie, obchod, potraviny

Obchodníci napadli odvod v Bruseli

24.01.2019 08:00

Obchodníci podnikli kroky proti osobitnému odvodu z dielne SNS. Odvod má pomôcť domácemu poľnohospodárstvu, rizikom je však, že sa prejaví na zdražení potravín.

Iran, usa, novinárka, marzieh hashemiová, demonštrácia, prepustenie

Z väzenia v USA prepustili novinárku pracujúcu pre iránsku televíziu Press TV

24.01.2019 07:51

Predstavitelia úradov odmietli novinárke a jej blízkym uviesť dôvod jej zatknutia a vzatia do väzby.

panbrat

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8429x
Priemerná čítanosť článkov: 1054x

Autor blogu

Kategórie