Založ si blog

Medveď vládca lesa

Do doliny kde mám chatu sa prisťahoval medveď. Zakrátko odtiaľ zmizli srny a lane čo sa chodili pásť až k chatám, ľúto mi je najmä za mladým krásnym srnčekom. Utekajú aj diviaky. Aká je to ochrana prírody keď sa chráni dravec a jeho obete utekajú k poliam, dedinám a mestám ? Čo mňa po chlpatej opache keď radšej vidím iné, menej nebezpečné zvieratá, či ovečky na stráňach… Prečo zasa počúvame EU názory že ich je málo ale susedia ich dovoz do svojich krajín od nás nechcú ? Stupídne sú tiež názory že im ľudia vyzbierajú čučoriedky a maliny a preto chodia do kontajnerov. Hlavne pred vykŕmením na zimu idú, ale najmä také ktoré sú vytláčané z divočiny väčšími jedincami ktoré si strážia svoje teritóriá. Čiže do istej miery ich človek ruší, ale hlavne ich kruto vyháňa starší príbuzný.

Každý kto sa angažuje na ochranu medveďa nech si predstaví ako loví mláďa srnky či diviaka, alebo ovečku v košiari. Je to totiž šelma a strhne čo chytí, nielen staré a choré kusy. Romantická predstava plyšáka na medíku ktorý si len chráni svoj domov je absurdná.

Je to v duchu súčasnej na hlavu postavenej filozofie v ktorej je akoby väčšia ochrana šeliem a páchateľov a nie ich obetí.

Väčšina ochrancov medveďa sú ľudia z miest ktoré sú zatiaľ pred ním bezpečné. No opíšme na ilustráciu predstavu vidiečana. Má rád holuby v meste a pôjde ich tam kŕmiť, lebo jemu sa v meste páčia a pôsobí to naň romanticky. A tak ako hovoria priaznivci zabezpečenia kontajnerov, bol by proti hubeniu potkanov a presadzoval by nie ich zabíjanie ale ochranu pred nimi a štátne kompenzácie škôd ktoré by spôsobili.

 

Vodopád a ľadopád v Hlbokom pri Bytči

05.02.2019

Máloktorý vodopád je tak dostupný – len 500 m za dedinou. Snáď len ten v kúpeľoch Lúčky pri Ružomberku, ktorý je ale priamo v dedine, čiže aj keď je krásny, nie je v lese a prostredie viac »

Slnečné skaly a ľady Rajčianky – Porúbka

05.12.2018

Keď opadnú listy odhalia sa pohľady medzi stromy či z hrebeňov, vidno viac skál a ak príde suchá zima treba nielen plánovať výlety k skalám ale podľa možnosti aj k zamrznutým jarkom či viac »

Dať si do nosa na moravskej chate. Vrchpredmier – Západné Beskydy

26.11.2018

Vrchpredmier je posledná dedina v severozápadnom kúte Slovenska. Už za Turzovkou sa stúpa medzi hory a aj trasa autom či lepšie motorkou je očarujúcou ak sa prejde oblúk najprv na sever na Klokočov, viac »

mobil, smartfón, telefón, poistenie, internet, wifi, ruka, komunikácia, lietadlo, cestovanie

Nábytok, modemy, routery z Číny. USA ich škrtli z dodatočných ciel

18.08.2019 16:00

Nábytok, detské potreby, internetové modemy a routery nebudú patriť do zoznamu výrobkov, na ktoré v septembri dajú USA nové clá vo výške 10 %.

Británia boris johnson Londýn brexit vláda nová schôdza

Viac ako 100 poslancov žiada Johnsona, aby okamžite zvolal parlament

18.08.2019 15:40

Krajina podľa poslancov čelí pre brexit stavu núdze a parlament musí byť zvolaný skôr, než 3. septembra po prázdninách.

HongKong protest demonštrácia

V Hongkongu sa opäť zišli desaťtisíce demonštrantov, trvajú na svojich požiadavkách

18.08.2019 12:43, aktualizované: 13:01

Prodemokratické protesty otriasajú Hongkongom už jedenásť týždňov a nie sú žiadne náznaky, že by slabli.

Andrej Danko

Danko zahraničné návštevy neľutuje. Tvrdí, že prispel k rozvoju bilaterálnych vzťahov

18.08.2019 11:55

Jediná vec, ktorú ľutuj, je nepochopenie a nepočúvanie, keď niečo vysvetľuje, povedal Andrej Danko.

panbrat

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 12351x
Priemerná čítanosť článkov: 1372x

Autor blogu

Kategórie