Založ si blog

Medveď vládca lesa

Do doliny kde mám chatu sa prisťahoval medveď. Zakrátko odtiaľ zmizli srny a lane čo sa chodili pásť až k chatám, ľúto mi je najmä za mladým krásnym srnčekom. Utekajú aj diviaky. Aká je to ochrana prírody keď sa chráni dravec a jeho obete utekajú k poliam, dedinám a mestám ? Čo mňa po chlpatej opache keď radšej vidím iné, menej nebezpečné zvieratá, či ovečky na stráňach… Prečo zasa počúvame EU názory že ich je málo ale susedia ich dovoz do svojich krajín od nás nechcú ? Stupídne sú tiež názory že im ľudia vyzbierajú čučoriedky a maliny a preto chodia do kontajnerov. Hlavne pred vykŕmením na zimu idú, ale najmä také ktoré sú vytláčané z divočiny väčšími jedincami ktoré si strážia svoje teritóriá. Čiže do istej miery ich človek ruší, ale hlavne ich kruto vyháňa starší príbuzný.

Každý kto sa angažuje na ochranu medveďa nech si predstaví ako loví mláďa srnky či diviaka, alebo ovečku v košiari. Je to totiž šelma a strhne čo chytí, nielen staré a choré kusy. Romantická predstava plyšáka na medíku ktorý si len chráni svoj domov je absurdná.

Je to v duchu súčasnej na hlavu postavenej filozofie v ktorej je akoby väčšia ochrana šeliem a páchateľov a nie ich obetí.

Väčšina ochrancov medveďa sú ľudia z miest ktoré sú zatiaľ pred ním bezpečné. No opíšme na ilustráciu predstavu vidiečana. Má rád holuby v meste a pôjde ich tam kŕmiť, lebo jemu sa v meste páčia a pôsobí to naň romanticky. A tak ako hovoria priaznivci zabezpečenia kontajnerov, bol by proti hubeniu potkanov a presadzoval by nie ich zabíjanie ale ochranu pred nimi a štátne kompenzácie škôd ktoré by spôsobili.

 

Žilín – Papradno

09.01.2018

Lákal ma dávno vrch Žilín kde bolo praveké hradisko, tak opustené, ďaleko od cesty... človek však nevie kade a aké dôležité trasy viedli v dávnych časoch. Tajomnom opradené staré miesto viac »

Z Divinky do Rudinky

15.12.2017

V Divinke nie je len kaštieľ pri ceste. Kto nevie, dokola sú kopce so starými hradiskami... Nad dedinou je k najzachovalejšiemu náučný chodník a miesto na kopci má ozaj mystickú atmosféru. viac »

Manínska tiesňava

27.11.2017

Už od kempu ste v náručí prírody. Hory tam akoby sa na vás rútili, čo je ohromujúce neskôr pri skalách. Potok je Považský Teplý a rastliny v ňom pri moste za kempom sú stále svieže zelené. viac »

petržalská električka, električka, starý most,

Projekt II. etapy električkovej trate do Petržalky má územné rozhodnutie

15.11.2018 12:05

Nová električková trať bude mať dĺžku 3,8 km a sedem zastávok.

Plyn, energie, vykurovanie, bývanie

Slovensko-maďarským plynovodom potečie plyn z Čierneho mora

15.11.2018 12:04

Slovensko-maďarským plynovodom sa zrejme bude prepravovať plyn z Čierneho mora do Rakúska.

Rusko, navaľnyj, navaľný,

Rusko musí Navaľnému zaplatiť 50-tisíc eur za morálnu ujmu

15.11.2018 11:43

Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok v Štrasburgu rozhodol v prospech opozičného politika Alexeja Navaľného v jeho spore s Ruskom.

Mýto, kamión

Október bol pre mýto rekordný. Výber prekročil 20 miliónov eur

15.11.2018 11:40

Vodiči nákladných áut uhradili v októbri tohto roku za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest na mýte 20,31 milióna eur.

panbrat

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 5549x
Priemerná čítanosť článkov: 1110x

Autor blogu

Kategórie