Založ si blog

Dať si do nosa na moravskej chate. Vrchpredmier – Západné Beskydy

Vrchpredmier je posledná dedina v severozápadnom kúte Slovenska. Už za Turzovkou sa stúpa medzi hory a aj trasa autom či lepšie motorkou je očarujúcou ak sa prejde oblúk najprv na sever na Klokočov, ďalej na Jelitov a Olešnú, dá sa zastaviť na prechádzku ku kamenným guliam Klokočovského skália či kratšie – ku kaplnke sv. Anny s prameňom výbornej vody kam chodil za mladi aj Jožko Kroner, a skončiť na stanici pri múzeu kde sa narodil.

No na krátku túru na hranicu ktorá ja bohato posiata českými chatami – hľa ká to kultúra turistiky – je v sychravom novembri jeden z najlepších nápadov. Po žltej značke je to vyše hodinky na chaty pri osade Biely Kríž, no bez značenia sa dá skôr prísť cez „Chylíkovcov“ na inú hospodu. Čiže odbočiť kúsok po začiatku žltej vľavo. Pomedzi riedke osídlenie obývaných i víkendových domov sa vojde do hustého lesa a z neho ste zakrátko v osade na hrebeni. Tam sme už videli pod kopcom nie veľkú drevenú chatu ktorú sme netipovali na reštauračnú no bolo pri nej podozrivo veľa áut…

Po hrebeni sa ide tiež občas medzi domami a tu bolo krásne vidno ako rozdelenie republiky doľahlo na isté lokality až absurdne. Cesta bola hranicou a na jednej strane bola obývaná chalupa na Slovensku, na opačnej v ČR. Sused sa môže cez cestu z okna na pár metrov spýtať co novýho na Slovensku a naopak hoci aké je počasie v Česku.

Nenápadná drevená stavba je naozaj chatou s reštauráciou, strohá architektúra asi aj kvôli účelu – postavená bola cez 2.svetovú ako colnica pre nemeckých vojakov na hranici so Slovenskom. No bolo tam veľmi príjemne, už za vchodom je recepcia výčapom, stoly, kachle a fajn obsluha, tak nejako prirodzenejšie srdečná ako u nás, zvedavá na pôvod a pochod turistov.

Či brali aj eurá neviem, my sme mali prachy.

Naspäť, ak sa neužili dosť z terasy, si treba vychutnať výhľady do doliny a krátke na moravskú stranu. Dolu na zastávke ste najviac za 30 minút.

Sobotný autobus dáva dostatočné dvojhodinové časy na túto túru, my sme ráno prišli od Čadce cez Turzovku a naspäť sa ide cez Jelitov, čo je prejdený oblúk ktorý spomínam na začiatku. Dať si toľko do nosa, aby sa aspoň horská časť cesty neprespala…

Vodopád a ľadopád v Hlbokom pri Bytči

05.02.2019

Máloktorý vodopád je tak dostupný – len 500 m za dedinou. Snáď len ten v kúpeľoch Lúčky pri Ružomberku, ktorý je ale priamo v dedine, čiže aj keď je krásny, nie je v lese a prostredie viac »

Slnečné skaly a ľady Rajčianky – Porúbka

05.12.2018

Keď opadnú listy odhalia sa pohľady medzi stromy či z hrebeňov, vidno viac skál a ak príde suchá zima treba nielen plánovať výlety k skalám ale podľa možnosti aj k zamrznutým jarkom či viac »

ZÁKOPČIE U POLIEVKOV – DLHÉ POLE (JAVORNÍKY)

19.11.2018

Nie vždy trasa začína tak zaujímavo. Už zastávka autobusu je oproti peknému horskému hotelu, vyššie posedenie, nato prechod cez jarok a vstup do hlbokého lesa. Tam je pre všímavých rarita viac »

HongKong protest demonštrácia

V Hongkongu sa opäť zišli desaťtisíce demonštrantov, trvajú na svojich požiadavkách

18.08.2019 12:43, aktualizované: 13:01

Prodemokratické protesty otriasajú Hongkongom už jedenásť týždňov a nie sú žiadne náznaky, že by slabli.

Andrej Danko

Danko zahraničné návštevy neľutuje. Tvrdí, že prispel k rozvoju bilaterálnych vzťahov

18.08.2019 11:55

Jediná vec, ktorú ľutuj, je nepochopenie a nepočúvanie, keď niečo vysvetľuje, povedal Andrej Danko.

policia, policajne auta

Polícia vyšetruje smrť dobodanej ženy v Rimavskej Sobote

18.08.2019 10:57

Podozrivým je 23-ročný Rimavskosoboťan, ktorý ráno zomrel v nemocnici po bodnom poranení hrudníka.

Bankovky, peniaze, euro

Vysokú minimálnu mzdu odmietajú aj obce

18.08.2019 10:25

Zástupcovia miest a obcí spolu so zamestnávateľskými zväzmi navrhujú, aby sa najnižšie hrubé mesačné zárobky od budúceho roka zvýšili na 552,20 eura.

panbrat

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 12347x
Priemerná čítanosť článkov: 1372x

Autor blogu

Kategórie