Založ si blog

Slnečné skaly a ľady Rajčianky – Porúbka

Keď opadnú listy odhalia sa pohľady medzi stromy či z hrebeňov, vidno viac skál a ak príde suchá zima treba nielen plánovať výlety k skalám ale podľa možnosti aj k zamrznutým jarkom či riekam.

Porúbka – kúsok na juh od Žiliny, ponúka pomerne atraktívne výletné možnosti. Od stanice na najbližšom malom kopci zažijete malebné pohľady na Rajeckú dolinu s Kľakom na jej konci, železnicu Anče pri ceste na Rajec… je to kopec na ktorom sa zdola robia preteky motoriek do vrchu. Oproti za cestou na Turie sa týči historický objekt „Turská skala“ osídlená od staroveku, pre svoju strategickú polohu, podobné výhľady, no zvlášť na staničku ktorá je pekná možno len z tohto vyvýšeného pohľadu. Navrchu cítite históriu a nech už je to čímkoľvek, akoby ste šliapali po hŕbach úlomkov a skrytých chodieb…

Na modrej značke za Rajčiankou je pekná skalnatá úžina a dolina za ňou, v tichu vedľa potoka pod skalami zízajúcimi spoza bukov sa dostanete na hrebeň Skaliek s krásnymi výhľadmi na Lietavský hrad a Žilinu.

A krátkym výletom, mne už obľúbeným, je prejsť sa okolo horolezeckých skál a Rajčianky ku kempu.

Už prejdenie železného železničného mosta je hlavne pre deti dobrodružstvom, pod špárami hučí rieka, isté napätie je aj z možného príchodu vlaku – za mostom už ste v inom svete – pekná hora a chodník stúpa v záreze kopca, zakrátko z riadnej výšky hľadíte dolu strmým brehom na Rajčianku a okolo balvanov už na dolinu pri chatách. Kto tam nebol, choďte aspoň k skalnej úžine, pokochajte sa prírodným dielom a späť.

Využite teda suchú mrazivú zimu k prechádzke k zamrznutým úkazom rieky a lepšie pohľady na Slnečné skaly vďaka opadnutým listom.

Niektoré pohľady sú skutočne rozprávkové. Horolezci majú pod skalami posedenia z ohniskami, je tam studnička, laik ako ja môže hádať ako sa lezie na označených aj pomenovaných trasách.

Posedieť sa dá (radšej v lete) na protitankových zátarasoch – obrovských kockách betónu ktoré postavili v úzkej časti doliny od Turskej skaly k Slnečným.

Do kempu staré tabule zakazujú vstup, no v zime sme to riskli a videli skalu ktorá v spodnej časti vyzerá ako tvár z profilu.

Dať si do nosa na moravskej chate. Vrchpredmier – Západné Beskydy

26.11.2018

Vrchpredmier je posledná dedina v severozápadnom kúte Slovenska. Už za Turzovkou sa stúpa medzi hory a aj trasa autom či lepšie motorkou je očarujúcou ak sa prejde oblúk najprv na sever na Klokočov, viac »

ZÁKOPČIE U POLIEVKOV – DLHÉ POLE (JAVORNÍKY)

19.11.2018

Nie vždy trasa začína tak zaujímavo. Už zastávka autobusu je oproti peknému horskému hotelu, vyššie posedenie, nato prechod cez jarok a vstup do hlbokého lesa. Tam je pre všímavých rarita viac »

Medveď vládca lesa

16.08.2018

Do doliny kde mám chatu sa prisťahoval medveď. Zakrátko odtiaľ zmizli srny a lane čo sa chodili pásť až k chatám, ľúto mi je najmä za mladým krásnym srnčekom. Utekajú aj diviaky. Aká viac »

Jozef Bíreš

Bíreš: Rozhodnutie Rakúšanov by mohli zmeniť Rumuni

18.12.2018 20:00

Rumunsko, ktoré bude od januára predsedať Rade Európy, by mohlo anulovať rakúsky postoj, nepovažovať dvojakú kvalitu potravín za nekalú praktiku.

obálka, dopis, kuriér, pošta, správa, e-mail

Slovenské poštové známky získali v roku 2018 rekordný počet ocenení

18.12.2018 19:24

V súťaži o najkrajšiu známku sveta sa poštová známka Umenie: Oltár sv. Jakuba v Levoči umiestnila na 2. mieste.

mayová

Britská vláda aktivovala plány pre prípad neriadeného brexitu

18.12.2018 19:22

Prioritou Mayovej vlády zostáva riadený brexit.

trump

Americká armáda 'mieri' do vesmíru

18.12.2018 18:43

Americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým sa vytvára nové vesmírne velenie ozbrojených síl USA.

panbrat

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 7898x
Priemerná čítanosť článkov: 987x

Autor blogu

Kategórie