Založ si blog

Slnečné skaly a ľady Rajčianky – Porúbka

Keď opadnú listy odhalia sa pohľady medzi stromy či z hrebeňov, vidno viac skál a ak príde suchá zima treba nielen plánovať výlety k skalám ale podľa možnosti aj k zamrznutým jarkom či riekam.

Porúbka – kúsok na juh od Žiliny, ponúka pomerne atraktívne výletné možnosti. Od stanice na najbližšom malom kopci zažijete malebné pohľady na Rajeckú dolinu s Kľakom na jej konci, železnicu Anče pri ceste na Rajec… je to kopec na ktorom sa zdola robia preteky motoriek do vrchu. Oproti za cestou na Turie sa týči historický objekt „Turská skala“ osídlená od staroveku, pre svoju strategickú polohu, podobné výhľady, no zvlášť na staničku ktorá je pekná možno len z tohto vyvýšeného pohľadu. Navrchu cítite históriu a nech už je to čímkoľvek, akoby ste šliapali po hŕbach úlomkov a skrytých chodieb…

Na modrej značke za Rajčiankou je pekná skalnatá úžina a dolina za ňou, v tichu vedľa potoka pod skalami zízajúcimi spoza bukov sa dostanete na hrebeň Skaliek s krásnymi výhľadmi na Lietavský hrad a Žilinu.

A krátkym výletom, mne už obľúbeným, je prejsť sa okolo horolezeckých skál a Rajčianky ku kempu.

Už prejdenie železného železničného mosta je hlavne pre deti dobrodružstvom, pod špárami hučí rieka, isté napätie je aj z možného príchodu vlaku – za mostom už ste v inom svete – pekná hora a chodník stúpa v záreze kopca, zakrátko z riadnej výšky hľadíte dolu strmým brehom na Rajčianku a okolo balvanov už na dolinu pri chatách. Kto tam nebol, choďte aspoň k skalnej úžine, pokochajte sa prírodným dielom a späť.

Využite teda suchú mrazivú zimu k prechádzke k zamrznutým úkazom rieky a lepšie pohľady na Slnečné skaly vďaka opadnutým listom.

Niektoré pohľady sú skutočne rozprávkové. Horolezci majú pod skalami posedenia z ohniskami, je tam studnička, laik ako ja môže hádať ako sa lezie na označených aj pomenovaných trasách.

Posedieť sa dá (radšej v lete) na protitankových zátarasoch – obrovských kockách betónu ktoré postavili v úzkej časti doliny od Turskej skaly k Slnečným.

Do kempu staré tabule zakazujú vstup, no v zime sme to riskli a videli skalu ktorá v spodnej časti vyzerá ako tvár z profilu.

Vodopád a ľadopád v Hlbokom pri Bytči

05.02.2019

Máloktorý vodopád je tak dostupný – len 500 m za dedinou. Snáď len ten v kúpeľoch Lúčky pri Ružomberku, ktorý je ale priamo v dedine, čiže aj keď je krásny, nie je v lese a prostredie viac »

Dať si do nosa na moravskej chate. Vrchpredmier – Západné Beskydy

26.11.2018

Vrchpredmier je posledná dedina v severozápadnom kúte Slovenska. Už za Turzovkou sa stúpa medzi hory a aj trasa autom či lepšie motorkou je očarujúcou ak sa prejde oblúk najprv na sever na Klokočov, viac »

ZÁKOPČIE U POLIEVKOV – DLHÉ POLE (JAVORNÍKY)

19.11.2018

Nie vždy trasa začína tak zaujímavo. Už zastávka autobusu je oproti peknému horskému hotelu, vyššie posedenie, nato prechod cez jarok a vstup do hlbokého lesa. Tam je pre všímavých rarita viac »

HongKong protest demonštrácia

V Hongkongu sa opäť zišli desaťtisíce demonštrantov, trvajú na svojich požiadavkách

18.08.2019 12:43, aktualizované: 13:01

Prodemokratické protesty otriasajú Hongkongom už jedenásť týždňov a nie sú žiadne náznaky, že by slabli.

Andrej Danko

Danko zahraničné návštevy neľutuje. Tvrdí, že prispel k rozvoju bilaterálnych vzťahov

18.08.2019 11:55

Jediná vec, ktorú ľutuj, je nepochopenie a nepočúvanie, keď niečo vysvetľuje, povedal Andrej Danko.

policia, policajne auta

Polícia vyšetruje smrť dobodanej ženy v Rimavskej Sobote

18.08.2019 10:57

Podozrivým je 23-ročný Rimavskosoboťan, ktorý ráno zomrel v nemocnici po bodnom poranení hrudníka.

Bankovky, peniaze, euro

Vysokú minimálnu mzdu odmietajú aj obce

18.08.2019 10:25

Zástupcovia miest a obcí spolu so zamestnávateľskými zväzmi navrhujú, aby sa najnižšie hrubé mesačné zárobky od budúceho roka zvýšili na 552,20 eura.

panbrat

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 12348x
Priemerná čítanosť článkov: 1372x

Autor blogu

Kategórie